Kas ir decentralizētas lietojumprogrammas (dApps)?

decentralizēti pieteikumi

DApps ir decentralizētas lietojumprogrammas, kas darbojas vienādranga datoru tīklā, nevis vienā centrālajā datorā. Šāda veida lietotnes ir parādījušās kopš P2P tīklu izveides.

Decentralizētās lietojumprogrammas ir koda gabali, kas ierakstīti viedajos līgumos, kuri sazinās ar blokķēdi, un ir ieprogrammēts kontrolēt dažādas darbības minētajā tīklā, apstrādājot saņemto ārējo informāciju.

Viedā līguma noteikumus izpilda autonoms pārstāvis, kas darbojas īpašnieka vārdā, bet īpašniekam faktiski neveicot nekādas darbības.

Virspusē decentralizētajām lietojumprogrammām ir līdzīgas saskarnes, tāpat kā jebkurai citai tīmekļa vai mobilo lietotnei.

Ne visām decentralizētām lietojumprogrammām ir jādarbojas, izmantojot blokķēdes tīklu. Daži dappi vienkārši darbojas P2P tīklos, kas nav blokķēdes, piemēram, Tor, BitTorrent, Popcorn Time, BitMessage. Bet šajā rakstā mēs koncentrēsimies tikai uz blockchain balstītiem dappiem.

Avots: sourceforge.net

Raksturlielumi

Ir vairāki specifiski raksturlielumi, kas nosaka jebkuru dapp:

  • Atvērtais avots: Pirmais nosacījums, kas jāizpilda dapp, ir tā, lai tā galvenais avota kods būtu publiski pieejams. dApps jābūt vienprātīgam, kas ir autonoms un vienprātīgs, tas nozīmē, ka par visām izmaiņām vispirms jāvienojas lielākajai daļai tīkla lietotāju. Kodam jābūt pieejamam ikvienam, lai to analizētu.
  • Decentralizēts: Lai izvairītos no centralizācijas radītajām problēmām, decentralizēto lietojumprogrammu darbībām jābūt reģistrētām decentralizētā blokķēdē vai jebkurā kriptogrāfijas tehnoloģijā, kas pēc būtības ir autonoma..
  • Stimulēšana: Decentralizētās blokķēdes apstiprinātāji, kuru uzdevums ir pārbaudīt ierakstus, ir jāapbalvo / jāstimulē ar kriptogrāfijas žetoniem, pamatojoties uz viņu centieniem.
  • Vienprātības protokols: Decentralizētai lietotnei ir jābūt vienprātības protokolam, kas sniedz kriptogrāfijas marķiera vērtību, kā arī pārvalda, kā šie marķieri tiek ģenerēti. Par šo algoritmu ir jāvienojas lietojumprogrammu kopienai. Piemēram, Bitcoin izmanto darba pierādījumus (PoW) un EOS izmanto pierādījumus par likmēm (PoS), lai tīklā ģenerētu jaunas monētas.

Protokolu veidi

Divi visbiežāk izmantotie protokoli ir darba pierādījums un likmes apliecinājums:

Darba pierādījums (POW) ļauj tīkla dalībniekiem atalgot, pamatojoties uz to, cik daudz darba viņi ir ieguldījuši tīklā. Ieguves process un to pievienošana ķēdei prasa daudz enerģijas, un tādējādi blokķēde paliek droša. Ieguves atlīdzības ir žetoni, un tās tiek sadalītas, pamatojoties uz apstrādāto darījumu skaitu.

Likmes pierādījums (POS) ietver žetonu turēšanu un likšanu, un, pamatojoties uz jūsu rīcībā esošo summu, jūs varat balsot par jaunu bloku.

Avots: digitaltokens.io

Dažādi DApps veidi

Ne visi DApps ir vienādi, jo tiem var būt dažāda veida funkcijas un atšķirīgi izmantot blokķēdi.

  • I tipa decentralizētas lietojumprogrammas ir lietotnes, kas darbojas, izmantojot savu blokķēdi. Bitcoin, Litecoin un citi altkoīni, kas izveidoti no BTC koda, ir I tipa decentralizētas lietojumprogrammas piemēri.
  • II tipa decentralizēti pieteikumi ir lietotnes, kas darbojas I tipa decentralizētas lietojumprogrammas blokķēdē. II tipa DApps jāizsniedz savi marķieri, lai apbalvotu tīkla dalībniekus. Kā piemērus Omni protokols ir II tipa decentralizēta lietojumprogramma, kā arī lielākā daļa viedo uz līgumu balstīto lietotņu, kas tiek palaistas virs Ethereum blokķēdes..
  • III tipa decentralizēti lietojumi izmantojiet II tipa protokolu, lai izsniegtu marķierus, kas nepieciešami to darbībai.

Atšķirība starp DApps un viedajiem līgumiem

Daudzi sajauc dappus un viedos līgumus, jo tiem ir daudz līdzību, kad runa ir par darbību, taču tās faktiski ir divas atsevišķas lietas.

Viedais līgums ir programmatūras daļa, kas automātiski izpilda noteikumus, par kuriem vienojušās divas vai vairākas puses, un digitālos aktīvus izplata tikai tad, ja ir izpildītas visas prasības.

Decentralizēta lietojumprogramma veic līdzīgas darbības, piemēram, viedais līgums, taču tai ir divas galvenās atšķirības. Decentralizētai lietojumprogrammai nav ierobežojumu dalībnieku skaitam, kāds tam var būt. Otrais kritērijs ir tāds, ka decentralizētai lietošanai nav obligāti jābūt saistītai ar finansiālu aspektu.

DApps priekšrocības

Drošība mūsdienās ir liela problēma tehnoloģijā. Sakarā ar to decentralizēto raksturu un blokķēdes tehnoloģijas izmantošanu DApps ir drošāki.

Tas notiek tāpēc, ka hakerim nav centralizēta kļūmes punkta, kuram tas varētu uzbrukt. Šāda veida ievainojamība ir izmantota jau iepriekš, izraisot masveida datu pārkāpumus un milzīgus naudas zaudējumus. DDoS, SQL injekcija, XML uzbrukumi, pikšķerēšana ir visu veidu uzbrukumi, kas izmanto vienu lietotnes kļūmes punktu. Ar dapps tas vairs nav jautājums.

Tā kā blokķēdes saglabātajiem datiem ir nepieciešami visi tā mezgli, lai apstiprinātu visus jaunos darījumus, viena entītija nevar izmantot sistēmas priekšrocības un mainīt dapp savām vajadzībām.

Hakerim būtu jāmaina arī visi bloki, lai paslēptu visas izmaiņas, kas tiek glabātas blokķēdē, lai netiktu konstatēta viņu darbība.

Atšķirībā no tradicionālajām lietojumprogrammām, dapps nav nepieciešama centrālā iestāde, lai iespējotu darījumus un veiktu izmaiņas, kas nepieciešamas platformas darbībai. Pēc pilnīgas palaišanas DApps ir pilnīgi autonomi. Tas ļauj dappiem darboties bez ierobežojumiem, ko nosaka ārējie faktori, piemēram, korporācija vai valdība.

Decentralizētu lietojumu nevar pakļaut nekādai centralizētai kontrolei, tas nozīmē, ka tos nevar cenzēt vai kontrolēt neviena vienība

Dapps piemēri

Augurs

Augur ir II tipa dapp, kas balstīts uz Ethereum blokķēdi, kas ļauj dalībniekiem veikt tirgus prognozes. Prognozes var pārveidot par “akcijām”, kuras vēlāk var pirkt vai pārdot.

SiaCoin

Sia ir I tipa dapp, kas izmanto blokķēdi, lai piedāvātu decentralizētu uzglabāšanas platformu, kas izmanto pasaules “nepietiekami izmantoto cietā diska ietilpību”. Projektā tiek izmantota sava privātā blokķēde.

Būtībā tas ir mākoņdatošanas un blokķēdes datu tirgus. Platforma izmanto tukšos cietos diskus un piedāvā tos kā lētu mākoņa krātuvi, kuru var izmantot ikviens.

DROŠS tīkls

SAFE tīkls ir III tipa dapp, kas kalpo kā decentralizēts krātuves un sakaru datu centrs. SAFE, akronīms drošai piekļuvei ikvienam, izmanto vienādranga tehnoloģiju, lai tīkla lietotāji varētu dalīties ar savu skaitļošanas jaudu. Dapp izmanto Omni protokolu (II tipa dapp, kas balstīts uz Bitcoin blokķēdi), lai izdotu “Safecoins”, kas tīkla lietotājiem ļauj iegādāties failu krātuvi.

Secinājums

DApps ir viena no visnoderīgākajām blokķēdes tehnoloģijas lietojumprogrammām. Tā kā tirgū ienāk arvien vairāk lietotņu, ir dabiski, ka parādīsies vairāk veidu ar jauniem lietošanas gadījumiem.

Piedāvātais attēls: Easy Crypto

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me