Kas ir DAO? Vai tas izjauc tradicionālo pārvaldību?

kas ir DAO Avots: Steemit

Kas ir DAO?

Ja jūs aizrauj kriptonauda vai to pamatā esošā tehnoloģija, blokķēde, tad ir labas izredzes, ka dzirdējāt par DAO.

DAO apzīmē decentralizētu autonomo organizāciju, kas ir vissarežģītākā viedo līgumu forma. Tāpat kā norāda nosaukums, DAO ir organizācija, kas darbojas decentralizēti, tas nozīmē, ka tā darbojas, nepieņemot lēmumu pieņemšanai centralizētas partijas klātbūtni..

Kā darbojas DAO?

Kriptogrāfijas sfērā DAO ir entītijas, kuru loma ir decentralizētas vienprātības piešķirto programmatisko noteikumu kopuma ievērošana. Faktiski Bitcoin (kā platforma) tiek plaši uzskatīts par pirmo pilnībā DAO. DAO ir nepieciešama sākotnēja programmēšana, taču, kad noteikumi ir izveidoti, tie darbojas autonomi un turpina savas funkcijas bez traucējumiem no ārējiem avotiem (patiesā autonomā definīcija).

Securityxt.com

Vēl viena liela DAO priekšrocība ir fakts, ka tie ir caurspīdīgi, galvenokārt pateicoties atvērtā koda dabai. DAO izmanto žetonus, lai apbalvotu noteiktas darbības, un, tā kā tām nav hierarhiskas struktūras, finansēšanas process notiek jau pašā sākumā.

Konsenss ir vēl viens ļoti svarīgs termins, kas saistīts ar DAO. Vienprātība attiecas uz to, ka lielākā daļa ieinteresēto personu vienojas par lēmumu pārvietot vai izņemt līdzekļus. Īsāk sakot, par visiem lēmumiem vispirms jāvienojas lielākajai daļai ieinteresēto personu. Piemēram, pat ja DAO kodā ir atrasta kļūda, to nevar atrisināt, kamēr nenotiek balsošanas procedūra un vēlētāju vairākums par to vienojas.

DAO lielākais ieguvums noteikti ir tā efektīvais organizācijas vadīšanas veids bez starpnieka vajadzības un bez ar to saistītās neefektivitātes. Lai saprastu DAO, lietotājiem vispirms jāsaprot fakts, ka DAO nevar veidot produktus, rakstīt kodu vai pat izstrādāt jebkāda veida programmatūru vai aparatūru.

Šajā konkrētajā uzdevumā jebkuram DAO ir nepieciešams darbuzņēmējs. Galvenais lēmumu pieņemšanas veids DAO ir ar priekšlikumu palīdzību. Tāpēc DAO ir nepieciešama arī naudas iemaksa, lai lietotāji nepārslogotu tīklu. Kā jau minēts iepriekš, par visu ir jābalso. Tas pats attiecas uz līgumu, kurš tiek iecelts balsošanas ceļā (veic visi žetonu turētāji).

Vai DAO izjauc tradicionālo pārvaldību?

Īsas atbildes: Jā! Pārvaldību var definēt kā darbību, noteikumu un normu kopumu un to, kā dažādas vienības ar tām mijiedarbojas. Pārvaldība var izraisīt parādību, ko sauc par galveno-aģentu dilemmu. Šī parādība attiecas uz situācijām, kad uzņēmuma lēmumi var ietekmēt citu vienību. Tas nāk ar taisnīgu morālās līdzdalības daļu. Lai mazinātu galvenā-aģenta dilemmas sekas, DAO izmanto viedos līgumus. Īsāk sakot, DAO kopumā ir efektīvs veids, kā nodrošināt demokrātiju, izmantojot kriptogrāfijas tehnoloģijas, jo jebkura no ieinteresētajām personām var nobalsot par noteikumu pievienošanu, esošo noteikumu maiņu utt..

Stāsts par “DAO”


Lai pilnībā izprastu DAO jēdzienu, jāzina arī par “DAO,”Iespējams, vissvarīgākais notikums DAO vēsturē.

2016. gadā Ethereum tīklā uzsāktā DAO bija paredzēta kā vienprātības mehānisms, lai balsotu par visatbilstošākajiem projektiem, kuri būtu jāfinansē Ethereum tīklā. Plāns paredzēja, ka dalībnieki saņem DAO žetonus un balso par projektiem, kuri jāfinansē vai nē, izmantojot tā saukto “pūļa gudrību”. Īsāk sakot, tas ļāva ļaudīm izlemt, kuri projekti ir ieguldījumu cienīgi.

Vidējs

Diemžēl DAO nebija ļoti ilgs mūžs, jo tas pāris dienu laikā neizdevās uzlaušanas dēļ. Datorurķēšana bija tik nežēlīga, ka izraisīja ievērojamus līdzekļu zaudējumus, kā arī ētera cenas kritumu.

Lai arī uzlaušana bija iespējama tikai tāpēc, ka DAO kods nesaņēma pietiekami daudz drošības testu, Ethereum kā organizācija saņēma diezgan lielu triecienu, kas pazemināja uzticību platformai.

DAO sākās kā ļoti daudzsološs projekts ar veiksmīgu pūļa seifu. Patiesībā tam izdevās savākt vairāk nekā 150 miljonus ASV dolāru. Interesanti, ka pat pūļa pārdošanas laikā lietotāji pauda bažas par platformas drošību, kuras dēļ izstrādātāji apsvēra iespēju novērst ievainojamības.

Kaut arī komanda beidzot paziņoja, ka DAO patiesībā ir ļoti droša un neviens risks nav apdraudēts, nezināmam uzbrucējam izdevās nozagt vairāk nekā 3,6 miljonus ETH. Uzbrucējs izmantoja tā saukto rekursīvo izsaukuma izmantošanu. Īsāk sakot, uzbrucējs vairākas reizes “lūdza” platformu atgriezt Ētera žetonus, pirms viedais līgums spēja atjaunināt bilanci.

DAO mēģināja atrisināt šo jautājumu ar mīkstu dakšiņu, kuru sabiedrība neapstiprināja. Otra iespēja bija izpildīt cieto dakšiņu, kas atgrieztu no DAO paņemto ēteri to sākotnējiem īpašniekiem. Komanda aiz Ethereum gāja ar šo otro iespēju, kas lika Ethereum kopienai sadalīties divās daļās. Pēc daudzām debatēm lēmums veikt cieto dakšiņu bija tieši pretrunā ar blokķēdes pamatprincipiem. Tā sabiedrības daļa, kas nepiekrita jaunajai cietajai dakšai, turpināja attīstīt “Ethereum Classic” ķēdi.

Neapturams kods

Pirms mēs beidzam, joprojām ir vēl viens jēdziens, kas saistīts ar DAO, un tas ir tā sauktais “neapturamais kods”. Ņemot vērā DAO būtību, nav grūti saprast, ka to nevar viegli mainīt. Fakts, ka viena persona vai organizācija nevar mainīt noteikumus, ir DAO lielākā priekšrocība, taču tas var izrādīties arī tās lielākais vājums. Piemēram, ja kāds darbojas DAO pamanīja kļūdu, izstrādātājiem var būt grūti mēģināt mainīt kodu.

Atgriežoties pie DAO Hack, teorētiski hakeris ievēroja DAO ieviestos noteikumus. Izstrādes komanda, kā arī sabiedrība vēroja, kā uzbrucējs lēnām iztukšo līdzekļus un neko daudz nevarēja izdarīt, jo par katru lēmumu ir jābalso.

Attēlu avots: Steemit

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector