Blokķēde un ēšanas kūka: mērogojamības trilemma

Visu blokķēdes galveno funkciju līdzsvarošana ir sarežģīta, bet vai tam vajadzētu būt pat mērķim?

Vai jūs varat saņemt savu kūku un arī to ēst? Šis ir jautājums, ko uzdod blokķēdes mērogojamības trilemma un kuru Modex BCDB cenšas atrisināt.

Mērogojamības trilemmu vispirms izvirzīja Vitalik Buterin, Ethereum, kriptovalūtas un decentralizētas programmatūras sistēmas dibinātājs.

Trilemma notiek šādi. Blockchain ir trīs raksturīgas iezīmes, kas padara to tik pievilcīgu: decentralizācija, drošība un mērogojamība. Jautājums ir par grūtībām izdarīt visus trīs vienādi. Kaut arī jebkuras divas no trim pazīmēm bieži vien lieliski apvienojas savā starpā, tas noteikti nozīmē upurēt uzmanību trešajai iezīmei. Patiešām trilemma.

Attēlu kredīts: Forbes

Ja blokķēde ir jāpieņem masveidā, izstrādātājiem vispirms ir jāatlasa šī slēdzene. Pirms aplūkot iespējamos risinājumus, ļaujiet mums izpētīt problēmu dziļāk.

Paņem savu indi

Decentralizācija ir blokķēdes dvēsele, un to mēra grādos, nevis absolūtos. Blokķēde var būt vairāk vai mazāk decentralizēta, bet nekad tā nav vienkārši decentralizēta vai nē. 

Lielāka decentralizācija nozīmē, ka vara ir cilvēku rokās, tieši to sākotnēji centās panākt blokķēde. Tas nozīmē arī lielāku drošību, jo nav viena kļūmes punkta, uz kuru varētu mērķēt, kā tas ir mūsu pašreizējo klientu-serveru modeļu gadījumā.

Decentralizācija un drošība var labi saderēt viena ar otru, taču tas neatstāj mērogojamību – palielināta decentralizācija apdraud veiktspēju un ātrumu, un nozīmē, ka strīdi ir jāatrisina sabiedrībai, nevis centrālajam moderatoram. Augsta decentralizācijas pakāpe un, savukārt, drošība arī apgrūtina bloķēšanas ķēdes izslēgšanu, kas tiek izmantota ļaunprātīgiem mērķiem, jo ​​nav viena neveiksmes punkta.

Kas mūs noved pie drošības, blokķēdes spējas aizsargāties pret ārējiem uzbrukumiem un iekšēju iejaukšanos. Decentralizācija nav pietiekama, lai blokķēde varētu sevi aizstāvēt, jo pastāv virkne potenciālo draudu: 51% uzbrukums, kur, ja kāds tur vairāk nekā pusi žetonu, viņš kontrolē blokķēdi; Sybil uzbrukums, kur uzbrucēji izveido vairākas identitātes, lai palielinātu tīkla īpašumtiesības un savukārt kontrolētu lēmumu pieņemšanu, vai Penny-tērēt uzbrukums, kur uzbrucējs iztērē ļoti mazas summas ļoti lielos kontos, lai izniekotu sistēmas resursus. krātuve un resursi.

Tad lielākajai drošībai ir acīmredzamas priekšrocības. Bet augsta drošības pakāpe, tāpat kā augsta decentralizācijas pakāpe, apdraud mērogojamību. Veiktspēja un ātrums tiktu upurēts, lai piešķirtu nepieciešamo jaudu un resursus sistēmas drošībai. Neviens nevēlas izmantot nedrošu sistēmu, bet nevēlas arī lēnu.

Tas savukārt mūs noved pie mērogojamības, kas ir lietotāju skaits, ko tīkls var atbalstīt, kā arī darījumu skaits un ātrums, ko tas var apstrādāt.

Lielāka mērogojamība nozīmē ātrāku darbības ātrumu un lielāku apstrādājamo darījumu apjomu. Tas arī nozīmē, ka ir mazāka iespēja, ka sistēma sabojāsies, jo lietotāju pieprasījums ir lielāks nekā paredzēts. Bet augstāka mērogojamības pakāpe radīs lielāku drošības problēmu pakāpi. Jo lielāks tīkls, jo lielākas grūtības un izmaksas to nodrošināt.

Šodien ir daži potenciālie risinājumi. Piemēram, daži iesaka pievienot “otrā slāņa mērogojamības risinājumus”, kurus dēvē arī par “ārpus ķēdes risinājumiem”. Šeit galvenā ķēdes ķēdei tiek pievienota otra ķēde, un šajā otrajā ķēdē darījumus var ielādēt ietaupiet vietu un samaziniet tīkla pārslodzi. Cits risinājums, ko daži ir ieteikuši, ir koncentrēšanās uz konsensa panākšanas procesa vienkāršošanu, lai palielinātu mērogojamību un darījumu apstrādes ātrumu.

Modex BCDB

Problēma nav tik daudz ar blokķēdi, bet gan ar to, kā mēs to uztveram un izmantojam. Blokķēde nav burvju nūjiņa, kas vienādi jāizmanto dažādām problēmām ar tādu pašu brīnumainu rezultātu. Katrai situācijai un katram uzņēmumam ir atšķirīgas vajadzības.

Šeit ienāk Modex BCDB (Blockchain Database). Mēs izmantojam modulāru pieeju, sadalot blokķēdi mazākos gabalos – blokos, ja vēlaties. Pēc tam mēs izveidojam pielāgotus blokķēdes risinājumus, kas īpaši pielāgoti konkrētām biznesa prasībām, un savukārt pārvaram mērogojamības trilemmu. Tā vietā, lai mēģinātu sasniegt visus trīs faktorus vienādi, mēs sasniedzam to, ko klients vēlas sasniegt, un attiecīgi nosveram trīs faktorus.

Modex BCDB ir starpprogrammatūra, kas nozīmē, ka tā apvieno blokķēdi ar esošu datu bāzi, lai izveidotu jaunu struktūru, kuru izstrādātājiem ir viegli izmantot un saprast, pat ja viņiem nav iepriekšēju zināšanu par blokķēdi. Kamēr izstrādātājs var strādāt ar oriģinālo datu bāzes sistēmu, viņš var strādāt ar Modex BCDB bez nepieciešamības apgūt papildu prasmes. Tas vienkāršo un paātrina adopciju.

Ar minimālām izmaiņām Modex BCDB var pārvērst parasto datu bāzi par decentralizētu. Mēs neizdzēšam esošās datu bāzes vai to datu ierakstus. Tā vietā sākotnējā datu bāze tiek saglabāta neskarta, un datu integritāte tiek nodrošināta, ierakstu metadatus uzglabājot blokķēdē. Katrs uzņēmums var uzturēt sev vēlamo datubāzi un joprojām izveidot savienojumu ar tīklu, kas darbojas ar blokķēdi. Citiem vārdiem sakot, viņi patiešām var ēst savu kūku un ēst to.

Par autoru: Alins Iftemi ir uzņēmuma vadītājs Modex, blockchain uzņēmums. Pilnīgi kvalificēts programmētājs, viņš ir virzītājspēks tehnoloģisko sasniegumu platformai, kas paredzēta izstrādātājiem un uzņēmumiem, kas iesaistīti blokķēdes pasaulē. Kaislīgi par mākslīgo intelektu (AI) un mašīnmācīšanos Alins pašlaik ir viens no puišiem, kurš strādā, lai reālajā dzīvē ar reāliem rezultātiem pieņemtu blokķēdes revolūciju. Ar gandrīz 20 gadu darba pieredzi lielajos tehnoloģiju uzņēmumos viņš nākotni redz kā ciešu saikni starp tehnoloģijām un cilvēkiem.

 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me