Ko darīt, ja Itālija atstāj eiro

Pagājušās nedēļas nogalē mēs ievietojām rakstu, kurā skaidrota politiskā situācija Itālijā. Ja neesat lietas kursā, divi jaunām partijām, kas vērstas pret nodibināšanu, ir pārvilkts pēdējās vispārējās vēlēšanas Itālijā, un viņi ir šeit, lai paliktu. Atbalsts jaunām pret nodibināšanu vērstām partijām vai politikai / politiķiem pēdējos gados ir ievērojami palielinājies visā Eiropā, kā arī ASV. Brexit un Donalds Tramps ir šī jaunā pretinstitūcijas politikas viļņa rezultāts.

Itālijā šis vilnis ir pieņēmis varu Legga Nord un Cinque Stelle ballītēm. Viņi ir pret imigrāciju un ES skeptiski noskaņoti. Pirms pagājušā mēneša vēlēšanām mēs dzirdējām no viņiem dažas baumas, ka uzvaras gadījumā Itālija pārskatīs eiro un, iespējams, pametīs to, atstājot eirozonu.

Lai gan viņi ir noraidījuši šo ideju pēc šo divu partiju koalīcijas uzvaras vēlēšanās, ņemot vērā finansiālo situāciju Itālijā, pastāv risks, ka Itālija varētu pamest eirozonu. Jaunās vēlēšanas ir redzeslokā, un tās, iespējams, notiks rudens sākumā.

Tātad, kas notiek ar Itāliju, ja tā atstāj Eirozonu?

Mērķis būtu atjaunot Itālijas liru. Mērķis būtu vājināt šo jauno valūtu, lai Itālijas preces būtu lētākas ārvalstīm, it īpaši apkārtējām Eirozonas valstīm. Tas nozīmē, ka Itālijas eksports palielināsies. Tas palīdzētu ekonomikai un Itālijas nodokļu maksātājiem, kuri kopā maksā apmēram 40–50% nodokli. Ienākumi palielināsies itāļiem, un nodokļu ieņēmumi būtu lielāki valdībai, kas šo naudu varētu izmantot parāda dzēšanai. The parāds ir aptuveni 130%.

Tā ir teorija, bet tā ir tikai teorija, kas vēl jāpierāda. Šajā teorijā ir daudz risku.

1. Lielāks parāds

Pirmā problēma ir tā, ka Itālijas parāds ir denominēts eiro. Tātad parāds paliks eiro un būtu jāatmaksā eiro. Ja lira vājināsies, parāds vēl pieaugtu. Procenti un atmaksas būtu arī lielākas, kas mazinātu eksporta pieauguma pozitīvo ietekmi. Liela daļa Itālijas parāda pieder tās pilsoņiem, atšķirībā no Grieķijas gadījumiem, kas to nedaudz atvieglotu. Bet šajā brīdī neviens nevar precīzi paredzēt sekas.

2. Augstākas cenas

A vājāka valūta nozīmētu augstākas importa cenas. Ja importa cenas palielināsies, itāļi būtu spiesti pirkt mazāk. Augstākas importa cenas mazinātu pirktspēju. Tas padara eksportu konkurētspējīgāku, bet par Itālijas patērētāja cenu. Tā ir cena, kas valstij jāmaksā, ja tā vēlas palielināt eksportu. Ķīna uz visiem laikiem pakļauj vietējo patērētāju, tāpēc Tramps tagad liek Ķīnai importēt vairāk, acīmredzot no ASV.

3. Palielināta birokrātija

Tā kā Itālija pametīs eirozonu, birokrātija palielināsies uzņēmumiem. Valūtas maiņa būtu viena no tām. Tā nebūtu Eiropas Centrālās bankas (ECB) daļa vai nu, tāpēc Itālija zaudētu balsi ECB monetārajā politikā kontinentam. Lai gan tā nav liela problēma, tā tomēr negatīvi ietekmē ekonomiku.

4. Nav ieguldījumu

Viena no galvenajām negatīvajām sekām būtu investoru uzticības pasliktināšanās. Pašlaik tirgus noskaņojums Itālijas politikas dēļ jau balstās uz negatīvo pusi. Lai gan importa sāk pieaugt un ekonomika sakarst, tādējādi palīdzot samazināt parādu, būs nepieciešami gadi, investoru noskaņojums vienā naktī kļūs ievērojami negatīvs un paliks tāds ļoti ilgu laiku.

Atcerieties Grieķiju? Grieķijas situācija joprojām ir slikta, daudzus gadus pēc tam, kad parādsaistības sāka parādīties. Pat ja eksports kļūst lētāks un tūrisma nozare uzplaukst zemo cenu dēļ, piemēram, Grieķijā, nav garantijas, ka ekonomika uzlabosies.

Tātad Itālija var izlemt atstāt eiro par labu Lirai. Bet, kā redzat, ir daudz nezināmo. Papildus tam, ka Eiropā tiek radīts liels haoss, kas nestabilo ES ekonomiku maigi sakot ievedīs citā jezgā un kas savukārt ļoti kaitētu Itālijas ekonomikai, ir arī visi iepriekš minētie scenāriji, kas varētu noiet greizi.

Kā būtu, ja tas pagriezīsies vēl sliktāk? Kā būtu, ja Itālija pārvērstos par citu Grieķiju, kurā šoreiz nav neviena, kas to glābtu, jo tā nebūs eirozonā? Tas būtu briesmīgi Itālijai, Eiropai un pasaulei, jo tas, visticamāk, izraisītu citu pasaules ekonomikas krīze. Šo iemeslu dēļ es nedomāju, ka Itālija atteiksies no eiro, bet to nekad nevar zināt.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me