Bitcoin vērtības paplašināšanās un burbuļu teorija

Nesen bitcoinam ir izdevies izlauzties cauri vēl viens ieraksts un noteica tās cenu pārsteidzoši 5000 USD par vienu monētu. Tā pati cena ir pieckārt lielāka par vērtību, kāda bija tai pašai digitālajai valūtai 2017. gada pirmajā dienā.

Pieaugums gan attiecībā uz monētas tiešo cenu, gan tirgus ierobežojumu ir vienkārši pārsteidzošs pat tiem, kas zina vienu un to pašu domēnu gan iekšpusē, gan ārpusē. Šķiet, ka šūpoles uz augšu rada daudzi faktori, kas visi kriptonauda nodrošina spēcīgu un, vēl svarīgāk, pastāvīgu pretvēju..

Tā kā tas pats vējš BTC cenu patlaban izvirza vēl jaunā teritorijā vērtības ziņā, pieaug balsis, kas pauž bažas, ka bitcoin digitālā valūta ir burbulis, kas jebkurā brīdī gatavojas pārsprāgt. Tomēr cik daudz tas pats pamatojas uz realitāti un cik nezināšana apvienojumā ar vienkāršu loģiku, ka nekas pasaulē nespēj ilgtspējīgi sasniegt šo izaugsmes līmeni? Šeit ir daži no galvenajiem jautājumiem un sarunu punktiem, kad runa ir par ideju, ka BTC ir burbulis.

Analogijas

Kad tiek apspriests bitkoina iestatījums, ir divas galvenās analoģijas. Pirmais ir Tulpju trakums, kas Nīderlandē notika pirms vairākiem gadsimtiem, un otrais ir Dotcom burbulis 90. gadu beigās. Abiem ir dažādas problēmas ikvienam, kurš vēlas tos piemērot konkrētajam BTC vērtības pieauguma jautājumam, izņemot faktu, ka visi trīs ietver salīdzinoši jaunus tirgus elementus, kuri pēkšņi kļuva ļoti populāri lietotāju vidū. Tomēr ir dažas galvenās atšķirības, kas neattiecas ne tikai uz BTC, bet arī uz visām digitālajām valūtām.

Tulpju mānija

Droši vien interesantākais no abiem, nosaukums attiecas uz konkrēto Nīderlandes vēstures brīdi, precīzāk, uz ekonomisko trakošanu, kas notika Nīderlandes zelta laikmetā. Šajā periodā īpašu celmu tulpju sīpolu cena sasniedza neticamu līmeni. To pašu pamudināja kaut kas, ko mūsdienās dēvē par Holandes brīnumu, kurā jaunajai valstij, kas nesen bija atbrīvojusies no Spānijas okupācijas, izdevās kļūt par globālu ekonomisku spēku.

Tajā pašā periodā tulpes, valsts zieds, jo pieprasītā prece un neilgi pēc tam vienas sugas sīpoli kļuva ārkārtīgi vērtīgi. Maniakālā daļa sākas ar astronomisku cenu kāpumu noteiktām spuldzēm, kas drīz vien kļuva par pašu ražotu preci, kas tika nopirkta, vajadzētu un parasti tirgot līdzīgi kā akciju tirgus. Vienā brīdī šī tendence kļuva neilgtspējīga, un tulpju sīpolu tirgus sabruka.

Daudziem ir viegli uztvert bitkoinu, ko var izmantot visam, sākot no pirkumiem līdz apmeklējumiem tiešsaistes BTC kazino, kā jaunu tulpju traku. Problēma ir tā, ka faktiskā tulpju mānija nenotika, kā aprakstīts – pieprasījuma kritums kaimiņvalstī Vācijā pazemināja cenas, pielīdzinot tulpju sīpolus jebkurai citai fiziskai precei.

Atšķirība ir tāda, ka BTC vai jebkura cita digitālā valūta izmanto globālo tirgu, kurā nav nevienas valsts, ieskaitot visatbilstošāko, piemēram, Savienotās Valstis vai Ķīna, var satricināt digitālās valūtas cenu uz ceļiem. Lai gan noteikti pastāv milzīgs cenu svārstību potenciāls, tirgus satricinājuma koncepcija, kas kļūst par blokķēdes tīkla nogalināšanas notikumu, ir vienkārši nereāla.

Dotcom burbulis

Otra līdzība ietver Dotcom burbuļa jēdzienu 1990. gadu beigās, kur daudzi cilvēki zaudēja naudu, ko viņi ieguldīja dažu jaunu un pārcenotu.com uzņēmumu akcijās. Tajā brīdī tīmekļa vietnes bija jauns papildinājums globālajam tīmeklim, un daudzi uzskatīja (pilnīgi pareizi), ka nākamajās desmitgadēs tām būs ārkārtīgi liela nozīme.

Tie paši cilvēki nekļūdījās, bet laiks bija tāds – cenas pieauga un pieauga, līdz tās sabruka, un tas pats izraisīja finansiālu sabrukumu daudziem no šiem uzņēmumiem. Tā kā tas ir nesenāks notikums, cilvēki, tostarp finanšu analītiķi veterāni, regulāri paziņo, ka viņi redz, ka digitālo valūtu cenām ir tāda pati iestatīšana kā tai, kas pazemināja Dotcom traku.

Bet digitālās valūtas nav akciju tirgus aktīvs vai uzņēmumi, kuriem ir vairāk vai mazāk dzīvotspējīgs biznesa plāns. Tie ir sevi replikējoši uzņēmumi, kas darbojas vienā no vissvarīgākajiem IT sasniegumiem pēdējo 30 gadu laikā – iespēju izjaukt datu bāzi P2P koplietotajos tīklos bez centrālā mezgla vai komandu elementa, izņemot pirmkodu, kuram visiem ir piekļuve.

Cenu kritums vienā vai vairākās valūtās jau ir noticis, un tīklu vērtība ir samazinājusies, dažas vairāk nekā vienu reizi. Bet tas pats nav pielīdzinājis sevi tādai pašai situācijai, kāda notiktu akciju tirgū – digitālā valūta nevar “iet zem”, kamēr tai ir lietotāji, kuri izmanto to pašu kodu. Citiem vārdiem sakot, digitālā valūta ir pasargāta no decimācijas, ar kuru saskaras biržā tirgoti uzņēmumi liela cenu krituma gadījumā.

Vissvarīgākais Bitcoin atbalsta avots

Visbeidzot, pamata pavediens visās šajās analogās ir fakts, ka lielākajai daļai cilvēku bitkoīns neko nedara – tulpju mānijā bija tulpes, dotcom burbulī bija vietnes un uzņēmumi, bet digitālajām valūtām ir tikai informācija, nekas vairāk.

Tas pats jēdziens ir kļūdains, jo jebkurai digitālajai valūtai ir pamata atbalsta struktūra (vērtība, uz kuru tā balstās) – tās kalnračiem, platformām un visiem pārējiem, kas izmanto konkrētas digitālās valūtas blokķēdi. Šajā ziņā labākais veids, kā uztvert BTC, ir uztvert to kā enerģijas atspoguļojumu, kas tiek iztērēts tās jaukšanas uzdevumos.

Vienīgais risks jebkurai no šīm kriptovalūtām ir kalnraču iespēja izlemt, ka viņi spēj radīt lielāku peļņu ar kādu citu tīklu. Tāpēc blokķēdes digitālās valūtas nav tulpju mānija vai dotcom burbulis – tās pašas atšķirības ļauj viņiem turpināt darboties pat tad, ja to cena bieži svārstās.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me